top of page

NEW GATES OF BELGRADE -PROJECT STRATEGY
MASTER PROJECT M9  

AND MASTER THESIS

2015​
MENTOR Đorđe Stojanović ASSISTANT Jelena Pejković TEACH.ASSIST. Nemanja Kordić​

Poziv na penjanje – šetnja kroz oblake 


Pokazalo se da je razlog neodrživosti kompleksa Istočne kapije jednoličnost funkcije. Sem stanovanja, nijedna druga funkcija nije zastupljena u većoj meri. Ove tri kule zajedno broje oko 480 stanova, a u njihovom sklopu nalazi se samo jedan market i jedna prostorija za sport i rekreaciju. Uzimajući u obzir oblikovnu vrednost, značaj u panorami grada i simboliku, ova lokacija ima potencijal da privuče posetioce, ako bi se za njih obezbedili aktuelni i adekvatni sadržaji. Visinom od 85 metara i svojom pozicijom u gradu, ove zgrade pružaju fantastičan pogled ka celom Beogradu, i poseduju potencijal posebnog osećaja boravka među oblacima. 
Kako su tri kule nastale kao delovi jednog projekta, kao istovetne zgrade postavljene da vizuelno formiraju celinu, one se uvek i doživljavaju kao celina. Međutim, one su funkcionalno i fizički tri pojedinačna elementa, od kojih svaki zasebno nudi samo jednolinijsko vertikalno kretanje. „Iako kule predstavljaju ikone gradskog života, one zapravo funkcionišu kao introvertna izolovana ostrva. Iako su zamišljene kao intenzivne mreže, one se ponašaju kao slepe ulice. Zbog svog ograničenog odnosa sa javnim tlom one funkcionišu samostalno.“ Ovaj nedostatak se javlja i u slučaju ovog kompleksa. 
Ekstenzija2, koja povezuje tri pojedinačne kule, bi obezbedila mogućnost za funkcionisanje novih dodatnih sadržaja koji bi se smestili unutar zgrada i unutar nje same. Taj potez fizički predstavlja put koji se postepeno, blagim nagibom, penje od podnožja kula do vrha jedne od njih i na taj način pruža bolju povezanost novih sadržaja sa javnim prostorom grada. 
S obzirom da su etaže sa zajedničkim terasama zapravo jedan od aduta ovih zgrada, put bi povezivao upravo te etaže među zgradama (u pitanju su etaže -1, 4, 9, 13, 17, 21 i krovna), tako što bi se ekstenzija pružala od, primera radi, nivoa 4 u Rudu 1, do nivoa 9 u Rudu 2, i to penjući se postepeno blagim nagibom naviše. 
Na svaki nivo kroz koji prođe ekstenzija, umesto stanovanja, mogu se smestiti novi sadržaji, kao što su komercijalni i ugostiteljski, prostor za sport i rekreaciju, izložbeni prostori, bašte, hostel, prostori za iznajmljivanje i sl, koji se mogu proširiti i kroz samu ekstenziju. 
Ova ekstenzija bila bi zasebno “telo“ koje obuhvata i prolazi kroz celu Istočnu kapiju. Taj vid odvojenosti ostvaruje se uz pomoć posebnih ulaza, vizura koje ne remete privatnost u postojećim stanovima, ali i konstruktivno. 
Kao cilj, stanarima će biti pružen veći izbor aktivnosti unutar njihovih zgrada, što znači povećanje komfora stanovanja u ovom kompleksu. Pored toga, novi sadržaji dovešće nove posetioce, koji će biti privučeni javnim i rekreativnim sadržajima u panoramskom ambijentu. 
Sam doživljaj penjanja ka visini od 85 metara je jedinstveno iskustvo i atrakcija. „Funkcija imaginacije oblaka je poziv na penjanje.“3 Bašlarovo objašnjenje uticaja pogeda u visinu na stanje sanjara/posmatrača pokazuje da predstava oblaka poziva na lagano penjanje, šetnju kroz oblake. 

 

 

2 The Metapolis Dictionary of Advanced Architecture, Manuel Gausa i ostali, 2003, 106: 
„extension-excitation: form 
Ideja otvorene nefiksirane forme, aludira na prirodu koja se proširuje, opuštena, i iznad svega, dinamična. 
.....Tako se oblik pojavljuje kao animirana trajektorija, moguće zamrznuta u određenom trenutku, ali virtuelno pokrenuta ( excited), proširena unutar i ka drugim činiocima.“ 
3 Gaston Bašlar, Vazduh i snovi, poglavlje Oblaci 

bottom of page